Švýcarský specialista na koupelny, společnost Laufen, představuje SaphirKeramik, novinku, která byla poprvé jako prototyp uvedena před dvěma lety. Výrobce nyní představuje první sérii výrobků a s tím i podrobnosti o působivých charakteristikách nového materiálu. Zvolený název odkazuje na přídavek minerálu korundu, který se vyskytuje v přírodě v různých podobách jako složka safíru.
Švýcarský specialista na koupelny, společnost Laufen, představuje SaphirKeramik, novinku, která byla poprvé jako prototyp uvedena před dvěma lety. Výrobce nyní představuje první sérii výrobků a s tím i podrobnosti o působivých charakteristikách nového materiálu. Zvolený název odkazuje na přídavek minerálu korundu, který se vyskytuje v přírodě v různých podobách jako složka safíru. Používá se také při výrobě hodinek, neboť ciferníky ze safírového skla tvrdostí překonají pouze diamanty. Podobně je i nová keramika podstatně tvrdší a má vyšší pevnost v ohybu, což se projevuje v úplně novém designu umyvadel. Safírová keramika proměňuje starý materiál ve zcela nové tvary: umožňuje úzce definované poloměry a hrany či tenké stěny, které byly dosud v sanitární keramice nevídané.
Dříve, pokud šlo o vytvoření koupelnového designu v keramice, výrobci vybírali mezi klasickou keramikou, takzvanou skelnou keramikou, a jemným šamotem. Skelná keramika vyniká voděodolným povrchem – absorpce vody je prakticky nulová, a proto splňuje nejvyšší hygienické požadavky na WC a pisoáry. Výrobce s příslušným know-how s tímto materiálem snadno dosáhne měkkých, zaoblených a splývavých tvarů. Vzhledem k nahodilému smršťování během sušení a vypalování produktu je však výrobní proces obtížně kontrolovatelný. U velmi velkých keramických částí dosahuje tento materiál svých limitů. Tehdy se používá jemný šamot: zde se klasická keramická hmota (kaše) stabilizuje přidáním již vypálené hlíny (šamotu), což umožňuje výrobu velkých keramických dílů, jakou jsou dvojitá umyvadla nebo volně stojící umyvadla. Smršťování během procesu výroby, které se těžko kontroluje, se lépe zvládá právě při použití šamotu.
Se safírovou keramikou od společnosti Laufen vstupuje na trh jiná dimenze. Tvrdost materiálu dovoluje vytvářet tvary, které předtím nebyly možné. Je umožněn citlivější designérský jazyk s definovanějšími tvary a liniemi, který přesně odpovídá představám současného architektonického designu. Návrhy, které dříve nepřipadaly v úvahu kvůli nezbytnému nátěru materiálu, lze nyní realizovat – a tedy využít všech výhod, které keramika v koupelně přináší. Kromě naprosté hygieničnosti patří mezi tyto výhody i odolnost materiálu vůči abrazivním čisticím prostředkům a mechanickému oděru. Keramika je zároveň i ekologickým a udržitelným výrobkem. Z velké části obsahuje přírodní a rozšířené suroviny – kaolin, jíl, živec a křemenný písek, lze ji vyrábět ekonomicky ve velkém množství (za předpokladu, že je k dispozici příslušné know-how), po mnoho let ji lze bezpečně používat v koupelně ve styku s pitnou vodou a na konci dlouhé životnosti může být zcela recyklována.
Dr. Werner Fischer, ředitel výzkumu společnosti Laufen, vyvinul safírovou keramiku společně se svým týmem a různými univerzitními výzkumnými institucemi. Přesvědčivé jsou především mechanické vlastnosti tohoto materiálu: Spolkový institut pro výzkum a zkoušení materiálů (BAM) například testoval jeho pevnost v ohybu a naměřil v průměru více než 120 kp/mm, což je pevnost srovnatelná s ocelí a dvakrát vyšší než u skelné keramiky. Větší tvrdost dovoluje tenčí stěny a jednodušší strukturu keramických částí, což zase vede k menší spotřebě materiálu, nižší hmotnosti a přínosům v oblasti udržitelnosti: nižší potřeba surovin a menší spotřeba energie při vypalování, výrobě a přepravě. Vysoká tvrdost materiálu otevírá nové možnosti designu – zejména pokud jde o poloměr výrobků: s novou safírovou keramikou jsou technicky dosažitelné poloměry 1-2 mm u hran a 2 mm u rohů.
V současné době se poloměry u klasické keramiky pohybují od 7 do 8 mm. SaphirKeramik získává svou pevnost díky přesně specifikovanému přídavku korundu, který je v ryzí podobě bezbarvý. Smíchání jílu se silikátovo-keramickou surovinou dodává tomuto materiálu kromě porcelánově bělosti i pevnost umožňující elegantní a jemné formy. Přesný recept byl podle Dr. Wernera Fischera vyvinut během pěti let výzkumu a vývoje – a je nejlépe střeženým tajemstvím švýcarského výrobce.
Těšíme se na Vaší návštěvu u nás na prodejně v Zelenči u Prahy.
Líbil se Vám tento článek? Pokud ano a chtěli byste dostávat upozornění do mailu na další naše články, tak využijte tento odkaz pro přihlášení do odběru. A pokud nás chcete sledovat na sociálních sítích, budeme moc rádi, zde jsou odkazy: Youtube, Pinterest, Instagram, Facebook.